Hoe lang blijven we nog voortmodderen met de euro? Als het aan een groep van vijf Duitse hoogleraren economie ligt, niet al te lang meer. Vanwege de hoge symbolische waarde van de euro voor het ideaal van de Europese integratie – misschien meer nog dan de financieel-economische risico’s - durft geen van de huidige Europese leiders de stekker eruit te trekken. Maar als het toch zover komt, dan zal het initiatief genomen worden door Berlijn en wel vanwege het simpele feit dat de Duitse belastingbetaler het vertikt om nog langer de Gekke Henkie van de eurozone te spelen, en zijn lotgenoten in de andere donorlanden zullen er net zo over denken. Bovengenoemde hoogleraren, die een klacht hebben ingediend bij het constitutionele hof in Karlsruhe over de onlangs aangenomen reddingsplannen, zijn hier duidelijk over:
The idea that Greece would be able to pay back its loans to EU states was simply ridiculous, given the country's level of indebtedness and lack of competitiveness. As a result, EU citizens in lender countries would increasingly begin to question the merits of this implicit system of wealth redistribution. A transfer union will destroy the social peace in Europe. Do you think the Germans will be able to keep quiet?
Aldus Wilhelm Nolling (Universiteit van Hamburg), woordvoerder van de vijf, in een recent interview met Eubserver. De hoogleraar wijst erop dat sinds de invoering van de euro de economieën in de eurozone niet zijn geconvergeerd, maar juist verder uit elkaar zijn gegroeid. Het beleid van pappen en nathouden dat de Europese Commissie voorstelt zal niet helpen. Weliswaar dreigen er sancties voor landen die zich niet aan de regels houden, maar de lijdensweg van het stabiliteitspact heeft laten zien wat zulke sancties in de praktijk waard zijn, zo benadrukt Nolling fijntjes.
Is het dan helemaal over een uit met de euro? Wat de Hamburgse hoogleraar betreft kan die in een afgeslankte versie voortbestaan:
We need to form a new heart of the euro, France, Germany, Finland, Austria and the Netherlands," offered Mr Nolling as the only solution to overcoming divergences without using the forbidden system of fiscal transfers. All the other states should be given their freedom back. That would give them a real opportunity to increase their competitiveness through currency devaluations.
Dat Frankrijk in deze visie, om politieke redenen naar ik aanneem, mag blijven geeft wel te denken over de levensvatbaarheid van dit voorstel. Maar goed: eerst maar eens de meest notoire verkwisters en oplichters eruit gooien. Daarna zien we wel verder.
Lijkt mij een correcte
@Sunshine Correct. Formeel
Correctie: het zijn vier
ten eerste: Griekenland is
@EricT Griekenland is nog
@Hans Roodenburg: dan moet je