Ouder echtpaar bekijkt hypotheekpapieren aan de keukentafel.
Afbeelding gemaakt met ChatGPT van OpenAI

Bij ABN AMRO mag je hypotheekschuld op je 85e vanaf 9 december nog maximaal de helft van je huiswaarde zijn

Economie•

Wilt u DDS vaker zien?

Stel DDS in als voorkeursbron op Google.

Voeg DDS toe op Google
Volg ons op Google Nieuws
Ben je wat ouder en wil je een nieuwe hypotheek, oversluiten of verhuizen? Dan kun je vanaf 9 december bij ABN AMRO mogelijk minder lenen dan nu. De bank kijkt voortaan hoeveel schuld er nog over is op het moment dat de oudste aanvrager 85 jaar wordt. Dat mag dan nog maximaal 50 procent van de huidige marktwaarde van de woning zijn.
ABN AMRO maakte de wijziging op 30 september bekend op zijn site voor hypotheekadviseurs. Nu kun je volgens de bank ook op 90-jarige leeftijd nog een hypotheek hebben tot de volle waarde van je huis. "Gezien de gemiddelde levensverwachting van 85 jaar, vinden we dit niet passend", schrijft de bank.
Rabobank en dochter Obvion gaan iets vergelijkbaars doen, meldde persbureau ANP. Daar wordt de grens 70 procent van de woningwaarde op je 85e. De nieuwe regels gaan in vanaf maart 2027, de precieze datum volgt nog.

Wat er verandert bij ABN AMRO

De nieuwe regel geldt vanaf 9 december voor elke aanvraag waarbij de bank de verhouding tussen lening en woningwaarde moet toetsen. Het maakt niet uit welke hypotheekvorm je kiest. Op het moment dat de oudste aanvrager 85 wordt, mag de totale schuld niet hoger zijn dan de helft van wat het huis nu waard is.
Voor de Overwaarde Hypotheek van ABN AMRO geldt de grens van 50 procent niet.

Een rekenvoorbeeld

Stel, je bent 70 en je huis is €400.000 waard. Op je 85e mag er bij ABN AMRO dan nog maximaal €200.000 schuld zijn. Wil je €250.000 lenen, dan moet je in 15 jaar €50.000 aflossen. Dat is ruim €275 per maand, de rente nog niet meegerekend.
Bij Rabobank ligt de grens in hetzelfde voorbeeld vanaf maart 2027 op €280.000. Voor deze regel hoef je dan niets af te lossen.

Heb je al een hypotheek?

Voor bestaande leningdelen bij ABN AMRO verandert er niets, zolang je de looptijd of de vorm niet aanpast. Ook bij Rabobank en Obvion blijven bestaande hypotheken volgens ANP ongemoeid. De nieuwe regels gelden daar voor nieuwe hypotheken, oversluiten, verhuizen en wijzigingen.

Je pensioen telt eerder mee

Banken kijken bij oudere aanvragers ook naar het inkomen dat je na je pensioen hebt. Bij ABN AMRO gebeurt dat als je binnen tien jaar de AOW-leeftijd bereikt, en dat blijft zo. Bereik je de AOW-leeftijd pas over meer dan tien jaar, dan zet de bank je pensioeninkomen als aandachtspunt in de offerte. Een reden voor afwijzing is dat niet.
Rabobank en Obvion gaan volgens ANP vanaf maart 2027 al vijftien jaar voor je AOW-leeftijd naar je pensioeninkomen kijken, in plaats van tien jaar. Met een AOW-leeftijd van 67 jaar betekent dat: vanaf ongeveer je 52e. Is je pensioen lager dan je huidige inkomen, dan kun je daar dus eerder minder lenen. De banken noemen als reden voor de nieuwe regels de levensverwachting (ABN AMRO) en gesprekken met de toezichthouders (Rabobank en Obvion, volgens ANP).

Aflossingsvrij en je pensioenoverzicht

Heb je een aflossingsvrije hypotheek, dan gaat ABN AMRO ervan uit dat je die terugbetaalt met de opbrengst als je het huis verkoopt. Oversluiten bij een andere bank telt niet als manier om terug te betalen. De bank vraagt ook om je overzicht van Mijnpensioenoverzicht.nl en zet je financiële verplichtingen in de offerte.

Wat je kunt doen

Ben je van plan om over te sluiten, te verhuizen of je hypotheek te wijzigen? Reken dan uit hoeveel schuld er nog over is als de oudste van jullie 85 wordt, en zet dat naast de waarde van je huis. Haal je pensioenoverzicht op bij Mijnpensioenoverzicht.nl. Vraag je adviseur welke regels voor jouw aanvraag gelden, want die verschillen per bank en per ingangsdatum.
Ga verder met lezen
loading
Dit vind je misschien ook leuk
Laat mensen jouw mening weten

Loading