kazoka / Shutterstock

Is je partner naar het verpleeghuis verhuisd? Dan hebben jullie allebei recht op €540 extra belastingkorting, maar die krijg je niet altijd vanzelf

Economie•25 sep , 9:30

Wilt u DDS vaker zien?

Stel DDS in als voorkeursbron op Google.

Voeg DDS toe op Google
Volg ons op Google Nieuws
Verhuist je partner blijvend naar een verpleeghuis of verzorgingshuis, dan verandert er meer dan je dagelijkse leven. Ook je belastingsituatie verandert. Jullie kunnen dan allebei recht hebben op de alleenstaandeouderenkorting. Die korting is in 2026 €540 per persoon. Samen gaat het dus om €1.080 per jaar.
Het probleem: de Belastingdienst ziet niet altijd dat je partner in een zorginstelling woont. Dan krijg je de korting niet automatisch. Veel stellen merken dat pas als ze hun aangifte doen, of helemaal niet.

Waarom je als stel ineens als alleenstaande geldt

Getrouwde en samenwonende AOW'ers krijgen normaal een AOW voor samenwonenden. Maar als een van beiden duurzaam in een verpleeghuis gaat wonen, zijn jullie niet meer een huishouden dat samen een woning deelt. De AOW wordt dan voor allebei een AOW voor alleenstaanden.
Voor de belasting geldt: wie een AOW voor alleenstaanden krijgt of daar recht op heeft, kan ook de alleenstaandeouderenkorting krijgen. Dat geldt voor de partner die thuis blijft wonen, en ook voor de partner in het verpleeghuis.

De Belastingdienst ziet het niet altijd

De Belastingdienst schrijft zelf dat ze niet in alle gevallen kan vaststellen dat je partner in een verzorgingstehuis woont. Daardoor wordt de korting in eerste instantie soms niet toegepast.
De oplossing is eenvoudig: doe aangifte inkomstenbelasting. Daarna kun je de alleenstaandeouderenkorting alsnog krijgen. In de jaren daarna past de Belastingdienst de korting dan automatisch toe.

Hoeveel scheelt het?

De alleenstaandeouderenkorting komt bovenop de gewone ouderenkorting. Die is in 2026 maximaal €2.067 voor wie een verzamelinkomen heeft tot €46.002. Daarboven wordt de ouderenkorting afgebouwd met 15 procent van het inkomen boven die grens. Vanaf €59.783 krijg je geen ouderenkorting meer.
De alleenstaandeouderenkorting van €540 is niet afhankelijk van je inkomen. Iedereen die aan de voorwaarden voldoet, krijgt het volledige bedrag.

Rekenvoorbeeld

Stel: Joke en Henk zijn allebei 80. Henk verhuist in maart 2026 blijvend naar een verpleeghuis. Vanaf dat moment krijgen ze allebei een AOW voor alleenstaanden.
Ziet de Belastingdienst niet dat Henk in het verpleeghuis woont, dan krijgen ze in eerste instantie geen van beiden de alleenstaandeouderenkorting. Doen ze allebei aangifte over 2026, dan kunnen ze die korting alsnog krijgen. Samen scheelt dat €1.080 aan belasting.
Dit is een rekenvoorbeeld. Of je het volledige bedrag terugziet, hangt af van hoeveel belasting je betaalt. Een korting kan nooit hoger zijn dan de belasting die je verschuldigd bent.

Heb je ook recht op meer AOW?

Dat is een aparte vraag, die bij de SVB ligt. Geef een blijvende opname in een verpleeghuis altijd door aan de SVB. Dan wordt je AOW omgezet naar het bedrag voor alleenstaanden. Dat bedrag is per persoon hoger dan de AOW voor samenwonenden.
Op de site van de Rijksoverheid lees je hoe hoog de AOW is voor alleenstaanden en voor samenwonenden.

Wat kun je nu doen?

  1. Geef de opname door aan de SVB. Doe dat zodra vaststaat dat je partner blijvend in het verpleeghuis blijft.
  2. Doe aangifte inkomstenbelasting. Ook als je geen uitnodiging krijgt. Dat geldt voor jou en voor je partner.
  3. Controleer je aanslag. Kijk of de alleenstaandeouderenkorting erop staat. Staat die er niet op, neem dan contact op met de BelastingTelefoon.
  4. Kijk ook naar vorige jaren. Woont je partner al langer in een verpleeghuis, dan kun je tot vijf jaar terug nog aangifte doen als je geld terug verwacht.

Hulp nodig bij de aangifte?

Regel je de financiën voor je partner, of vind je de aangifte lastig? Bij de Belastingdienst kun je hulp krijgen bij je aangifte. Ook ouderenbonden hebben vrijwillige belastinginvullers die AOW'ers gratis helpen.
Heb je een machtiging voor je partner, dan kun je ook namens hem of haar aangifte doen. Zo mis je samen geen korting waar je recht op hebt.
Ga verder met lezen
loading
Dit vind je misschien ook leuk
Laat mensen jouw mening weten

Loading