Klik hier als u meer wilt lezen over ons privacybeleid en gebruik van cookies.

(Niet meer tonen)

Is de euro gered door de bel?

Geplaatst door Hannibal op 18 juni, 2012 - 08:59

"GRIEKENLAND kiest voor EUROPA". Dit was gisteren laat de belangrijkste leuze die de Nederlandstalige (ook de Belgische) Journaals de huiskamer in slingerden. Betreurenswaardig inaccuraat, want de verkiezingsoverwinning van Nieuwe Democratie, dat het radicaal-linkse SYRIZA een paar procent voorbleef, was eerder te danken aan de angst van de Grieken om uit de eurozone te worden gestoten.

 En als Griekenland de eurozone verlaat, zal het zeker de eerste tijd een bijzonder onzekere toekomst kennen. De angst voor het onbekende overwon aldus de golf van nationalisme die het land ervoer als gevolg van de onverwachte plaatsing vor de volgende ronde van het EK voetbal (waar, o ironie, Duitsland de tegenstander is).

Formatie
ND-leider Samaras moet nu een regering vormen. Althans, daarvoor heeft hij grondwettelijk drie dagen de tijd. De meest voor de hand liggende combinatie, met het ver teruggevallen PASOK, is door die laatste partij al uitgesloten, als niet ook SYRIZA aan de nieuwe regering deelneemt. Maar SYRIZA kijkt wel uit. Samen met PASOK regeren maakt de kans groot, dat de kiezers zullen constateren dat SYRIZA weinig verschilt van PASOK, en dat zal haar de nieuwverworven positie van  tweede partij van Griekenland gaan kosten. Omgekeerd is dat ook de reden van de stellingname van PASOK - de partij wordt mogelijk zelfs definitief weggevaagd bij volgende verkiezingen als zij nu samen met ND regeren gaat.

Slaagt Samaras niet binnen drie dagen, dan mag Tsipiras, de leider van SYRIZA het ook drie dagen proberen, waarna de PASOK-leider ook nog eens drie dagen heeft voor een eigen poging. Maar de regering zal in ieder geval deze drie partijen nodig hebben, tenzij de ND de kleine flankpartijen Onafhankelijke Grieken (rechtsig) en Democratisch Links (linksig) zover krijgen kan dat ze haar aan een meerderheid helpen. Dat die hier niets in zien hebben ze al aangekondigd: het lot van LAOS - de afgelopen tien jaar een stabiele afsplitsing van ND in het parlement - dat in mei werd weggevaagd als beloning voor haar steun aan de technocratenregering van Papademos, is hen een voorbeeld.

Nieuwe verkiezingen
Daardoor lijkt onvermijdelijk, dat de Grieken wegens de onwaarschijnlijkheid van overeenstemming over een coalitieregering, rond 15 augustus opnieuw ter stembus moeten. Dat schrijft de grondwet nu eenmaal voor.

Echter, de noodzaak van een nieuwe regering is hoog. Er moet dringend een begin worden gemaakt met de uitvoering van het akkoord met de Troika (EU, ECB, IMF), wil Griekenland kans maken op voortzetting van de financiële hulp zoals afgesproken bij de tweede bailout. En de noodzaak dat geld binnen te halen is enorm. De gezondheidssituatie in het land begint zeer zorgelijk te worden, door geldgebrek om te betalen voor medicijnenleveranties vanuit het buitenland.

De kans bestaat, dat deze maatregelen zullen moeten worden genomen door een zakenkabinet, een technocratenregering die door een kleine meerderheid gesteund kan worden zonder dat de steunende partijen ook formeel aan het kabinet gebonden zijn. Naar verluidt heeft de EU Papademos daarvoor al gepolst. Zijn terugkeer zal de rust in Griekenland niet weder doen keren, en het is de vraag hoe lang hij zal kunnen regeren.

De EU
Ondanks alle grote woorden van bijvoorbeeld Jan-Kees de Jager gisteren, staat wel vast dat er in ieder geval over de voorwaarden van de tweede bailout opnieuw onderhandeld zal worden. Zelfs Duitsland heeft aangegeven dat er een kleine versoepeling mogelijk moet zijn. Een kleine.

Desalniettemin, hoe langer een regering-Papademos moet steunen op ND, PASOK en de kleinere de EU niet-vijandig gezinde partijen, hoe groter de kans dat SYRIZA in augustus dan ook daadwerkelijk de grootste partij wordt, die door een nieuwe ineenstorting van het ND-electoraat zelfs alleen zou kunnen regeren.

Euro en zo
De Aziatische beurzen die vannacht (onze tijd) al openden, reageerden in eerste aanleg positief op de uitslag zoals we die nu kennen (zie onder). Of dat lang duren zal is twijfelachtig. Niet alleen de problemen in Griekenland, maar ook de risico's in Spanje en Italië bedreigen thans het voortbestaan van de euro. Al zal door deze uitslag de noodzaak van een LTRO3 minder zijn geworden, het is niet onwaarschijnlijk dat de ECB vandaag nog besluit de Europese rente iets te laten zakken, al is het maar met een symbolische kwartprocent.

Ook de ontwikkelingen rond de Spaanse 10-jaars rente (een onhoudbare 7%), alsmede de Italiaanse (de 6% voorbij, en in opmars) zijn nu bepalender voor het voortbestaan va de eurozone. Dat Spanje zaterdag aankondigde de IMF-adviezen aangaande bezuinigingsmaatregelen voorlopig niet uit te voeren, zal de druk op de Spaanse rente weer stevig vergroten. 

Voor het EU-leiderschap is deze uitslag weinig meer dan een tijdelijke zorg minder (en een hoop gekrakeel meer, ook in verband met eisen van andere bailoutontvangers in geval van een verzachting van de voorwaarden). Structureel is de positie van de euro(zone) door deze uitslag niet verbeterd, zodat Code Rood (Groot Alarm!!!) nog steeds geldig is.

---

Uitslag:
ND 129 (inclusief 50 zetels winnaarsbonus), Syriza 71, Pasok 33, Ind. Greeks 20, Golden Dawn (Griekse nazipartij) 18, Dem. Left 17, KKE (communisten) 12. 151 Zetels zijn benodigd voor een meerderheid.

 

Mij volgen op Twitter?

Reacties

Dutchman op 18 juni, 2012 - 09:14

Ondertussen ken ik onze Eurpese pappenheimers wel.

Griekenland krijgt straks weer een aai over de bol. Alles wordt weer kwijtgescholden!

Rolandus op 18 juni, 2012 - 09:18

Het is voor Spanje (en

Het is voor Spanje (en Europa) 1 minuut voor 12, maar Spanje heeft geen zin om iets te doen met de IMF adviezen.........

Dit zegt mijn inziens toch alles, namelijk als landen weigeren het huishoudboekje op orde te brengen kan de rest niks doen behalve een beetje vermanend toespreken. En klaarstaan met een hele grote zak met geld. De eurofielen weigeren deze weeffout in het systeem in te zien. Ze willen het zelfs erger maken door de introductie van Eurobonds. Dan kun je de fase van vermanend toespreken ook nog skippen.

Uiteindelijk denk ik dat niet de Grieken (al hebben ze het geprobeerd), maar de Spanjaarden de euro om zeep zullen helpen.
De cijfers van hun tekort, dat maandelijks negatief wordt bijgesteld, zullen in werkelijkheid veel slechter zijn dan nu wordt gerapporteerd.

Dick Ahles op 18 juni, 2012 - 09:41

Griekenland en de euro

Probleem voor Euro is niet opgelost door dat twee partijen die door willen met de door europa opgelegde maatregelen, een meerdereheid hebben in het parlement. Het probleem is dat griekenland failliet is en dat we daar , ook de grieken, nu een keer de consequenties van moeten nemen. Hoe langer je wacht hoe meer het iedereeen kost en hoe moeilijker het wordt. Dus deze verkiezingsuitslag is ongelovelijk slecht voor de euro en europa, tenzij je vindt dat we zo snel mogelijk van dit europe en deze euro bevrijd moeten worden. Dan is dit het beste scenario op - nog even wachten - de totale ineenstorting.

messenger op 18 juni, 2012 - 09:52

crisismanagement ?

Met verbijstering, ongeloof en verwondering sla ik het Europese politieke spel gade. Onder het mom van 'besmettingsgevaar' wordt een volkomen failliet landje, dat ruim tweemaal heer Bruto Binnenlands Product aan steun heeft ontvangen, steun die zij nimmer zal kunnen terugbetalen zolang zij gegijzeld wordt door de euro, aan het infuus gehouden.

Al tot tweemaal toe zijn democratisch gekozen regeringsleiders door de EU-top van ongekozen bureaucraten weggestuurd (Italië en Griekenland). Dit is erger dan wijlen de Sovjet-Unie: het is een stiekeme sluipmoord op de democratie.

Wat nodig is, is schoon schip maken met al die rotte eurolanden, die hun eigen broek niet kunnen ophouden, te beginnen met Griekenland en vervolgens de hele Zuid-Europese periferie uit de eurozone  dwingen. Die landen hebben slechts kans hun economie op gang te brengen als zij in staat worden gesteld om hun concurrentiepositie te verbeteren en hun quartiare sector te reorganiseren. Dat lukt hen nooit als ze in het keurslijf van een kunstmatig gecreërde munteenheid moeten blijven zitten.

De EU-top wil soevereine staten onder curatele stellen, in ruil voor geld. Sommige zaken, zoals vrijheid, kennen echter geen prijs.

Een recept voor oorlog.

tipo op 18 juni, 2012 - 10:09

@Messanger 9.52

Het meest verbijsterende is, dat mechanismen als EFSF, ESM, LTRO, individuele bail-outs en Eurobonds juist de besmetting zijn, in plaats van een mechanisme tegen besmettingsgevaar.

Er was ooit een mechanisme tegen besmettingsgevaar: De no bail out clausule. Die bestaat de facto niet meer, want alle hulp wordt gedaan in de vorm van leningen en dan mag het volgens de wet. Zelfs al is iedereen duidelijk dat het geen leningen zijn, maar gift, zoals bij Griekenland en bij Spanje.

De enige reden dat De Jager zich keer op keer volslagen belachelijk maakt met: "Ja, maar we krijgen het geld terug met rente.", is omdat hij zo de no-bail-out-clausule omzeilt, terwijl ook hij natuurlijk dondersgoed weet dat dat geld nooit terug KAN komen. Het zijn dus giften, alleen liegt de minfin er over. Blijkbaar mag dat. Dat is nog wel het meest stuitende aan dit toneel: Dat openlijk liegen door ministers en EU-functionarissen door ons parlement geaccepteerd wordt.

"Als het serieus wordt: Lieg." (Juncker)

dirkse op 18 juni, 2012 - 10:12

EU moddert voort

Dat zou een accurater beschrijving zijn van de Griekse verkiezingsuitslag.

Of ook: NoordEuropese belastingbetaler blijft bloeden.

Marcel op 18 juni, 2012 - 10:19

Wat zei de PVV hier ook alweer over ?

Geen cent voor de Grieken !

Jamaar

dat gaat ons heel veel geld kosten hoor stotterden de betweters.

Zouden we dat sommetje nog eens kunnen maken ? Hoeveel het ons nu al gekost heeft zonder enig noemenswaardig resultaat? En wat het ons opgeleverd zou hebben als we helemaal niet aan die bailout bende begonnen zouden zijn ?

oudgediende op 18 juni, 2012 - 10:28

fata morgana en nachtmerrie

Hoe deze
verkiezingsuitslag de bezien? In het licht van de groeiende broederschap van
Europa of als stuiptrekkingen van een door bezuinigingen uitgemergeld land dat
de laatste strohalm grijpt?

Euro, Eurozone en
EU zijn schizofrene verschijnselen. Naar het inzicht van Sap wordt het een welvarend
continent bezaaid met windmolens en zonnepanelen en duurzame dingen en
gelukkige mensen, Pechtold ziet het als een groot machtsblok in de wereld,
Verhofstad is zelfs niet te volgen in zijn eulogie. EU, euro lijken het object
van een zoeken naar de graal, de ideale samenleving van alle Europese volkeren
in welvaart, vrede en geluk.  Een aards
paradijs.

In de praktijk is
het anders, een rommelige verzameling van uiterst verschillende economieën,
sociale ontwikkeling, talen die in de eerste plaats eigen voordeel najagen. In
de eurozone op onnatuurlijke wijze op één hoop gegooid met de ijdele
verwachting dat een natuurlijk proces van fermentatie ze identiek zou maken. In
het noorden een groeiende tegenzin in het alsmaar te hulp schieten van
mediterrane landen die, mede door hun klimaat, niet zo werklustig zijn als de
noorderburen, met een killer klimaat, althans in het oordeel van deze
noorderlingen. Voor de zuidlanden de wrok  zich arm gemaakt te voelen door het noorden dat
hun steeds goedkoop geld leende om de goederen uit dat noorden te kunnen kopen.
Een warm gevoel van saamhorigheid is ver te zoeken.

In dat licht is
de uitslag van de verkiezingen in Griekenland te zien: proberen te overleven in
een barre eurozone liever dan het zelf opnieuw te proberen.

EU, euro,
eurozone: fata morgana die voor sommige landen een nachtmerrie is geworden.

Willem Doorsnee op 18 juni, 2012 - 10:33

Eerst bewijzen

Laat die Grieken eerst maar eens bewijzen dat ze geen geld meer nodig hebben, dan praten we verder. Men zit gewoon klem en deze uitslag is gewoon weer een verkapte vraag om miljarden van de EU. No more Mr. Nice Guy now. They do the talk, they must do the walk now.

tipo op 18 juni, 2012 - 10:39

@oudgediende 10:28

Europa is heilig verklaard, wat een misvatting is, want Zeus was god en niet Europa. Europa is een mooi, verkracht meisje uit een havenstad in Zuid-Libanon. Zeus was de verkrachter van Europa. De Eurofielen kennen hun klassiekers niet. De markt wint altijd.

Ton op 18 juni, 2012 - 10:56

meevaller

Gelukkig daalt de rente voor Spaanse en Italiaanse schulden flink.

Oh, nee... klein tegenvallertje!

monty1 op 18 juni, 2012 - 11:11

@ Tipo   Kleine nuancering,

@ Tipo

Kleine nuancering, tipo, Ze was het mooie verkrachte meisje in Kreta en niet in Foenicie (Libanon). Ze was door Zeus immers daarheen ontvoerd. En het verhaal gaat verder. Het mooie verkrachte meisje werd de vriendin van Zeus en baarde twee kinderen, namelijk Minos en Radamanthys. De eerste werd koning van Kreta. Hij heeft onsterfelijke roem vergaard als halfgod en opperrechter over alle gestorvenen. Waarom? De ironie wil, dat deze bastaardzoon van Europa en Zeus, gebukt ging onder de terreur van de Minotaurus. Het monster van Kreta. Deze eiste ieder jaar jong mensenvlees op. Veel mensenvlees. Daar had hij recht op. Liefst maagden, neem ik aan. De parallellen met onze tijd lijken me evident!

Ja Mark, ken je klassieken. Misschien wordt je dan een keer wakker en neem je Geert wat serieuzer.

Karl Kraut op 18 juni, 2012 - 11:54

Verder het moeras in

De dreiging op de valreep met een staatsgreep door het Griekse leger was dus net het zetje dat de Grieken nodig stemmen om ze te laten stemmen, zoals de EU wilde dat de Grieken zouden stemmen. Nu die taktiek succesvol blijkt, kan je hem straks voor 12 september ook in Nederland nog verwachten.

ik denk dat op 18 juni, 2012 - 13:15

Ook de linkse Nos gebruikt

Ook de linkse Nos gebruikt het wapen angst tot aan de verkiezingen, zeker weten.

De door belastinggeld draaiend gehouden NOS, blameert en belastert hiermee de Nederlandse niet socialistische stemmer.

Schande.

BigLjohn op 18 juni, 2012 - 13:28

Een liedje zonder eind

Griekenland blijft in de Euro. Alsof er gouden tijden voor ons zouden aanbreken. De Grieken zullen alweer vele valse beloftes doen, en de E.U. zal daar weer intrappen. En weer zullen er fortuinen in de put zonder bodem gestort gaan worden. Het is gewoon een liedje zonder eind ! Een reden voor het kabinet om nog verder te gaan bezuinigen. Lees; Ons gaan opzadelen met een armoedig bestaan. Ons zuurverdiende geld word naar Griekenland gestort alwaar men vrolijk met zijn 50e jaar in de A.O.W. kan. Een land waar meer luie ambtenaren rondlopen als werkende mensen, en waar corruptie en belastingontduiking de nationale sport is. Iedereen kent het liedje van lieve Ome Jan van Willeke Alberti, en het geld dat hij had. En zo denken de Grieken ook over ons geld, want die lieve Ome Jan staat voor West Europa. West Europa staat immers garant voor eeuwige geldoverboekingen naar Griekenland. Heeft er al iemand emigratieplannen richting Griekenland, cq het luilekkerland ?

Willem Doorsnee op 18 juni, 2012 - 13:44

Maakt niet meer uit

Griekenland krijgt geen regering meer bij elkaar en straks gaat het licht uit (letterlijk). Er zal chaos heersen, armoede, etc. Een prima recept voor een staatsgreep van de oude kolonels. We gaan nog wat zien!

Karl Kraut op 18 juni, 2012 - 13:54

@ BigLjohn

BigLjohn op 18 juni, 2012 - 13:28: "Heeft er al iemand emigratieplannen richting Griekenland, cq het luilekkerland ?"

- Laat ik het nog sterker vertellen! Ik héb al een extra inkomen: als ambtenaar in dienst van de Griekse overheid—waarbij ik nooit op het werk hoef te verschijnen (wat er toch niet is), maar louter per post op Nieuwe Demokratie hoef te stemmen. Want je bent pas een echte euroburger als je weet hoe je er gebruik van moet  maken.

Hannibal op 18 juni, 2012 - 15:03

Op dit moment

Op dit moment explodeert de Spaanse rente. Stand nu al boven 7,3%, en nog steeds stijgend. Geruchten over ECB ingrijpen Iijken de vrije val nog enigszins te stoppen.

Spaans kabinetslid vraagt de ECB om steun: "Spanish Budget Minister Cristobal Montoro calls on the #ECB to “respond with all firmness” to market pressure on Spain.”

BigLjohn op 18 juni, 2012 - 17:55

Een liedje zonder eind

De verkiezingen in Griekenland zijn gewonnen door een pro E.U.partij. Dat betekent op termijn weer nieuwe grote fortuinen vanuit de E.U. richting Griekenland gaan. Want de Grieken zullen wel weer valse beloftes doen om aan de poen te kunnen komen, en zoals gewoonlijk trapt de E.U. daar weer in. Wij onze A.O.W. steeds verder opgerekt zien, terwijl de Grieken van ons geld met hun 50e in de A.O.W. kruipen. Ja, misschien wordt onze A.O.W. wel eens ooit helemaal afgeschaft ! Griekenland, een land waar belastingontduiking en corruptie tot een nationale sport verheven is, en waar er meer (luie) ambtenaren rondlopen dan dat er werkende mensen zijn. Een luilekkerland voor de luie mens die parasiteert op E.U. geld. Misschien moesten wij maar eens daar naar toe emigreren. Kunnen we in ieder geval met ons 50e in de A.O.W. Kan ook onze regering ons  in ieder geval niet nog verder uitpersen, gelijk een perssinaasappel, maar kunnen we ook eens profiteren van ons eigen geld !

messenger op 18 juni, 2012 - 21:54

@tipo op 18 juni, 2012 - 10:09

Formeel zijn het leningen, maar wat zeker niet mocht, was het opkopen door de ECB (tot dec 2011) van rotte leningen. Daar heeft Draghi eind december/begin januari de LTRO voor in de plaats gesteld, maar de balans van de ECB is nu totaal vergiftigd. Ze hebben de looptijden van de eerste bail out al verlengd van 3 naar 15 jaar, maar over 100 jaar staat het merendeel van die "leningen" natuurlijk nog altijd in de boeken.

Het is een gotspé hoe de financiële en politieke top van Europa met deze crisis is omgesprogen en nog omspringt.

Referenda zijn de enige mogelijkheid om de hoge heren, de other peoples money spenders, te dwingen tot een ander beleid. De euro is een mislukt monetair experiment, de EU een mislukt project en Europese economische samenwerking via een EMU, met een gedifferentieerd rente- en inflatiebeleid, de enig juiste weg uit de crisis.

Het beoogde ESM is 5 á 6 maal te klein om de risico's van Spanje, Italië en Frankrijk op te vangen. Elke lidstaat zal op de eigen blaren moeten zitten, dwz hun eigen banken moeten herkapitaliseren om hun betaalsysteem te handhaven. Waarom zouden jij en ik moeten betalen voor Franse- en/of Duitse hebzucht ?

Leon de Winter heeft in zijn column verwoord wat ik al jaren roep: één Vereingd Europa loopt stuk nationale sentimenten, eigen talen, eigen culturen, eigen identiteiten van de Europese natie staten. De Europese politici weigeren  dit onder ogen te zien en hun burgers, dwz van de sterke landen, betalen de factuur. Het is om razend van te worden.

© 2009 - heden Dagelijkse Standaard. Alle rechten voorbehouden.