Afbeelding gemaakt met ChatGPT van OpenAI

Trump wil medicijnen goedkoper maken voor Amerikanen – Europese patiënt draait op voor de rekening

Buitenland06 aug , 6:28
Donald Trump heeft een stevige boodschap gestuurd naar de farmaceutische industrie: de prijzen van medicijnen in de Verenigde Staten moeten omlaag. En snel ook. Maar die eis heeft onvermijdelijke gevolgen. Want als Big Pharma minder verdient in de VS, halen ze dat geld ergens anders op.
En laat dat “ergens anders” nou net Europa zijn. En meer specifiek: Nederland, waar de overheid al jaren een mager prijsplafond voert, maar wél het hoogste btw-tarief van Europa op geneesmiddelen hanteert.
Het gevolg? Medicijnen worden hier fors duurder. En dat is wél het gevolg van Trumps gelijk.
🟦 DDS krijgt geen cent van de overheid of het kartel. We leven van donaties van trouwe lezers zoals jij. 👉 Doneer via https://dds.backme.org – dan krijg je ook nog eens elke dag een exclusieve column in je inbox die we niet op DDS kunnen publiceren. Of: 💶 Maak een bedrag over naar NL95RABO0159098327 t.n.v. Liberty Media.

Trump heeft in de kern gelijk: Europa parasiteert op Amerikaanse innovatie

Wat Trump zegt is niet nieuw - maar wel pijnlijk terecht. Al jaren profiteren Europese landen van medicijnen die in de VS ontwikkeld worden met gigantische investeringen, meestal met overheidssubsidie.
Zodra het middel klaar is, eisen Europese landen via bureaucratische commissies, toelatingsprocedures en prijsplafonds dat ze het “tegen een eerlijke prijs” mogen inkopen. Ondertussen betaalt de Amerikaanse patiënt het volle pond, vaak vier keer zoveel als wij.
Trump is daar klaar mee. Hij noemt Europa openlijk freeloaders. En ja - daar zit een kern van waarheid in.

Maar wie gaat nu de rekening betalen? Juist: wij

Als farmaceuten minder marge maken op de Amerikaanse markt, dan gaat die druk ergens anders omhoog. En in een versnipperd Europees landschap, met kleine landen die elk voor zich onderhandelen, is het makkelijk scoren.
Nederland is dan vaak het eerste slachtoffer:
  • Klein land, dus weinig onderhandelingsmacht
  • Hoog btw-tarief op medicijnen
  • Strikte toelatingsregels
  • Veel politieke focus op kosten, weinig op toegankelijkheid
Gevolg: medicijnen komen later op de markt, zijn moeilijker verkrijgbaar, en gaan meer kosten voor de patiënt.

De oplossing ligt bij onszelf: minder lasten, meer ruimte

Als Nederland écht wil voorkomen dat medicijnen straks onbetaalbaar worden, dan is er een simpele route: verlaag de belastingen op geneesmiddelen.
  • Schaf het hoge btw-tarief af
  • Verminder de administratieve lasten
  • Stop met het tegenwerken van nieuwe toelatingen “omdat het duur is”
De patiënt mag niet de dupe zijn van belastingdrift én internationale prijzenspelletjes.

Europa móet zich verenigen – of blijft melkkoe

Ook zorgexperts zoals Carin Uyl-de Groot pleiten voor een gezamenlijke Europese aanpak. Want als 27 landen ieder apart deals maken met Pfizer, AstraZeneca en co., dan kan Big Pharma ze makkelijk uitspelen.
Zolang Europa zich laat verdelen, blijft de Amerikaanse patiënt goedkoper uit - en de Europese betaalt dubbel.

Trump is hard, maar niet gek

Het is makkelijk om Trump af te schilderen als een brullende bulldozer die alleen maar eigen volk eerst roept. Maar wie tussen de regels door leest, ziet: zijn punt klopt.
De VS investeren, ontwikkelen en betalen. Europa eist kortingen, plafonds en subsidies. En ondertussen speelt Nederland de moraalridder met een onbetaalbaar zorgstelsel dat steeds vaker medicijnen weigert omdat ze “te duur” zijn.
Dat kan niet zo doorgaan. Trump prikt door het hypocrisiescherm heen. En hij dwingt Europa wakker te worden.

Trump heeft gelijk - nu is het aan Nederland

Nederland moet de realiteit onder ogen zien. Medicijnprijzen gaan stijgen. Niet omdat Trump “gemeen” is, maar omdat we te lang hebben geprofiteerd van andermans investeringen.
Willen we medicijnen betaalbaar houden? Verlaag de lasten. Pak het Europees aan. En stop met moraalpolitiek ten koste van de patiënt.
Anders zijn we straks een arm rijk land – met lege schappen en wachttijden voor medicijnen waar Amerika allang van geneest.
🟥 Als jij wilt dat DDS blijft bestaan – als tegenmacht tegen de linkse media en Big Tech-censuur – dan hebben we jouw steun nú nodig. 👉 Ga naar https://dds.backme.org of doneer direct via: NL95RABO0159098327 t.n.v. Liberty Media Help ons het tweede deel van het jaar door. Vrijheid is niet gratis.
Ga verder met lezen
Dit vind je misschien ook leuk
Laat mensen jouw mening weten
16 Reacties