Afbeelding gemaakt met ChatGPT van OpenAI

Gasvuldoel gehaald: dit moeten huishoudens weten vóór ze hun maandbedrag verlagen

Economie•

Wilt u DDS vaker zien?

Stel DDS in als voorkeursbron op Google.

Voeg DDS toe op Google
Volg ons op Google Nieuws
De Nederlandse gasopslagen bevatten volgens EBN op 20 oktober ongeveer 93 TWh gas, ruim 64% van hun capaciteit. Het publieke energiebedrijf meldde die dag dat zijn vultaak is afgerond. Daarmee is het eerder verlaagde Europese vuldoel voor Nederland bereikt. Voor huishoudens is dat nieuws over de beschikbaarheid van gas. Een lagere energierekening volgt daar niet automatisch uit.
De volgende fase begint nu: het opgeslagen gas leveren. Voor wie de verwarming aanzet, blijft ondertussen een andere vraag belangrijk. Welk tarief staat er in het energiecontract, en past het maandelijkse voorschot nog bij het verwachte verbruik?
Die twee vragen lopen gemakkelijk door elkaar. Een behaald opslagdoel zegt iets anders dan een gunstige prijs voor een kubieke meter gas.

Welk doel is precies gehaald?

Volgens het bericht van EBN van 20 oktober gold voor Nederland aanvankelijk een Europees vuldoel van 74%, ongeveer 107 TWh. In september werd dat voor Nederland verlaagd naar 64%, ongeveer 93 TWh. Dat aangepaste doel is nu gehaald.
De 93 TWh is de totale voorraad die EBN voor de Nederlandse opslagen noemt. Het is niet het volume dat het bedrijf zelf volledig heeft ingekocht. Zijn opdracht was om maximaal 85 TWh op te slaan voor zover marktpartijen dat onvoldoende deden.
Ook de overheidsrekening staat nog niet vast. Voor de vultaak werd bijna €1 miljard beschikbaar gesteld. Welk deel daarvan uiteindelijk nodig is, wordt volgens EBN pas duidelijk bij de afrekening aan het einde van het seizoen.

Wat betekent ruim 64%?

Het percentage beschrijft de vulling van de opslagcapaciteit. Het betekent niet dat 64% van alle gasvraag voor de komende winter is afgedekt.
In zijn uitleg over gasopslag beschrijft EBN de bergingen als een manier om gas beschikbaar te hebben wanneer de vraag tijdelijk groot is, bijvoorbeeld in de winter. Opslag helpt daarmee verschillen tussen momenten van aanbod en verbruik op te vangen.
De bereikte vulgraad is een momentopname. De voorraad is bedoeld om te worden gebruikt. Dat de opslagen tijdens de winter weer leger worden, is op zichzelf dus geen bewijs dat het vullen is mislukt. Voor een oordeel over leveringszekerheid zijn meer gegevens nodig dan één percentage op één dag.

Je contract bepaalt wanneer prijzen doorwerken

Voor de huishoudelijke rekening is het soort contract doorslaggevend. ACM ConsuWijzer onderscheidt vaste, variabele en dynamische tarieven.
Bij een vast contract blijft het afgesproken leveringstarief per kubieke meter gedurende de looptijd gelijk. Een verandering op de groothandelsmarkt wordt dan niet automatisch jouw nieuwe leveringstarief. Belastingen en netbeheerkosten kunnen wel veranderen.
Bij een variabel contract kan de leverancier de tarieven aanpassen volgens de voorwaarden. Bij dynamisch gas verandert het leveringstarief per dag, gekoppeld aan de markt. Daardoor werken prijsbewegingen daar sneller door.
DDS legde eerder uit hoe de hoge gasprijs verschillend doorwerkt per contractsoort. Het afgeronde vulwerk is nieuwe informatie over de gasbuffer, maar verandert die contractafspraken niet.

Verlaag je voorschot niet op basis van één nieuwsbericht

Een gevulde opslag is geen berekening van jouw jaarkosten. Je termijnbedrag is een voorschot, legt ConsuWijzer uit. Bij de jaarafrekening worden de betaalde voorschotten vergeleken met de werkelijke kosten.
Een eenvoudig voorbeeld maakt het verschil duidelijk. Verlaag je een maandbedrag van €180 naar €150, dan betaal je gedurende twaalf maanden €360 minder vooruit. Blijven je werkelijke kosten gelijk, dan ontstaat daardoor €360 extra verschil bij de eindafrekening. Je energie is door de lagere maandbetaling zelf niet goedkoper geworden.
Controleer daarom je eigen tarief, de einddatum van je contract en het verwachte jaarverbruik voordat je een voorschot aanpast. Gebruik bij een vergelijking dezelfde verbruiksgegevens. Anders kan een ogenschijnlijk goedkoper maandbedrag vooral het gevolg zijn van een lagere schatting. DDS liet dat vergelijken eerder zien met vaste en variabele energiecontracten bij Eneco en Pure Energie.

Het kabinet kijkt al naar de volgende winter

Het kabinet kijkt inmiddels ook naar winter 2027/2028. In de gasupdate van 16 oktober kondigt het kabinet aan EBN ook voor dat seizoen maximaal 80 TWh te laten opslaan voor zover de markt dat niet doet. Daarvoor is maximaal €1 miljard beschikbaar.
Dat gaat over een afzonderlijke opdracht voor een volgend seizoen. Het bedrag mag dus niet worden opgeteld bij de huidige subsidie alsof beide al volledig zijn uitgegeven.
Voor deze winter is de nieuwe mijlpaal helder: de vultaak is afgerond en het aangepaste doel is gehaald. Voor je eigen portemonnee blijft de volgende stap even concreet: leg het nieuws naast je contract en verbruiksgegevens voordat je je maandbudget verandert.
Wil je vaker zulke uitleg over je geld in je tijdlijn? Like en volg DDS op Facebook.
Ga verder met lezen
loading
Dit vind je misschien ook leuk
Laat mensen jouw mening weten

Loading