paparazzza / shutterstock.com

- DDS Analyse - Al 10,05 miljard naar Oekraïne: Wat Nederland had kunnen fixen met dat geld – zorg, woningen en meer

Politiek19 dec , 16:00
Ongelooflijk maar waar: sinds de Russische invasie in 2022 heeft Nederland al ruim 10,05 miljard euro gestoken in steun aan Oekraïne. Dat cijfer komt rechtstreeks uit officiële bronnen en omvat militaire hulp (zoals F-16's, tanks, munitie en drones), humanitaire bijstand en financiële bijdragen. En dan tellen we de kosten voor de opvang van Oekraïense vluchtelingen hier nog niet eens mee – dat is een apart potje.
Ja, de oorlog in Oekraïne is verschrikkelijk. Rusland is de agressor, en steun is moreel verdedigbaar. Maar laten we eerlijk zijn: terwijl Den Haag miljarden pompt in Kiev, kreunt ons eigen land onder torenhoge problemen. Woningnood, wachtlijsten in de zorg, onderbetaalde leraren, politie die kampt met personeelstekorten, boeren die kapot worden gereguleerd, en een koopkracht die voor velen al jaren keldert.
Wat had die 10,05 miljard euro óók kunnen oplossen in Nederland? Hier een paar pijnlijke voorbeelden:
  • Woningcrisis aanpakken: Met 10 miljard kun je ruim 100.000 betaalbare woningen bouwen (reken op gemiddeld 100.000 euro subsidie per woning voor versnelling). Dat zou een enorme hap zijn uit de wachtlijsten van honderdduizenden woningzoekenden.
  • Zorg en jeugdzorg ontlasten: De wachtlijsten in de GGZ en jeugdzorg exploderen. Met miljarden extra personeel aannemen, salarissen verhogen en meer bedden creëren, hadden we duizenden zorgmedewerkers kunnen behouden en tienduizenden patiënten sneller kunnen helpen.
  • Onderwijs opkrikken: Scholen piepen en kraken door personeelstekorten. 10 miljard is genoeg om tienduizenden extra leraren aan te nemen, salarissen structureel te verhogen en klassen te verkleinen. Geen kind meer dat achterblijft door overvolle lokalen.
  • Politie en veiligheid versterken: De politie schreeuwt om meer agenten en middelen. Met een paar miljard extra hadden we duizenden nieuwe wijkagenten kunnen opleiden, meer surveillance en een harde klap kunnen uitdelen aan criminaliteit en onveiligheid in kwetsbare wijken.
  • Koopkracht en energie: De energieprijzen zijn nog steeds torenhoog voor veel huishoudens. Een forse energietoeslag of verlaging van belastingen op energie had miljoenen Nederlanders direct geholpen – in plaats van indirect via Oekraïne.
  • Defensie zelf versterken: Ironisch genoeg klaagt ons eigen leger over tekorten aan materieel en munitie. Een deel van die 10 miljard had onze NAVO-verplichtingen kunnen vervullen zonder dat we eerst alles weggeven.
Natuurlijk, geopolitiek speelt mee. Oekraïne vecht ook voor onze vrijheid, zegt Den Haag. Maar waarom altijd Nederland dat onevenredig veel betaalt? Per inwoner behoren we tot de topdonateurs in Europa. Terwijl Zuid-Europese landen als Italië en Spanje veel minder bijdragen.
De vraag is legitiem: hoe lang blijven we miljarden overmaken naar het buitenland terwijl eigen volk in de knel zit? Prioriteiten stellen, heet dat. Eerst Nederland, dan de rest van de wereld. Op zijn Trumpiaans: Nederland eerst!
Ga verder met lezen
loading
Dit vind je misschien ook leuk
Laat mensen jouw mening weten

Loading