Wut_Moppie / Shutterstock.com

Nieuwe CBS-cijfers maken pijnlijk duidelijk hoe diep de wooncrisis inmiddels zit

Binnenland06 jul , 10:00

Wilt u DDS vaker zien?

Stel DDS in als voorkeursbron op Google.

Voeg DDS toe op Google
De woningnood is groter dan ooit, maar wie denkt dat projectontwikkelaars massaal nieuwe huizen verkopen, komt van een koude kermis thuis. De verkoop van nieuwbouwwoningen is opnieuw hard onderuitgegaan. Opvallend genoeg gebeurt dat juist in een markt waarin de vraag naar koopwoningen nog altijd enorm is.
De nieuwste cijfers van het CBS, het Kadaster en Eurostat laten zien dat de woningcrisis steeds duidelijker verschuift van een gebrek aan kopers naar een gebrek aan nieuw aanbod. Dat belooft weinig goeds voor iedereen die hoopt binnenkort de sleutel van een nieuwbouwhuis in handen te krijgen.
In het eerste kwartaal van 2026 werden iets meer dan 5.100 nieuwbouwwoningen verkocht. Dat is ruim 19 procent minder dan in dezelfde periode een jaar eerder. Het is bovendien de derde achtereenvolgende kwartaal waarin de verkoop verder terugloopt. De interesse in koopwoningen is allesbehalve verdwenen. Integendeel. De vraag blijft groot, terwijl het aantal beschikbare nieuwbouwwoningen juist verder afneemt.

Minder bouwvergunningen

Volgens CBS-hoofdeconoom Peter Hein van Mulligen ligt de verklaring niet bij een gebrek aan kopers. Hij wijst vooral naar de teruglopende bouwproductie. Er is nog altijd veel vraag naar koopwoningen, maar het lagere aantal afgegeven bouwvergunningen kan een verklaring zijn voor de daling van de nieuwbouwverkopen.

Bestaande woningen

De markt voor bestaande koopwoningen laat juist een heel ander beeld zien. In de eerste drie maanden van 2026 werden bijna 56.000 bestaande woningen verkocht. Dat is bijna 9 procent meer dan een jaar eerder. In totaal wisselden ruim 61.000 koopwoningen van eigenaar. Samen waren die goed voor een verkoopwaarde van ruim 30 miljard euro. Dat laat zien dat de woningmarkt nog altijd volop in beweging is, ondanks de problemen in de nieuwbouw.
WORD ONDERDEEL VAN DE DDS-COMMUNITY! (LET OP: HET ARTIKEL GAAT HIERONDER DIRECT VERDER!) Breek door de leugens van het mediakartel heen: Ontvang de GRATIS DDS Nieuwsbrief! De mainstream media verzwijgen de waarheid en de Haagse politiek lacht je in je gezicht uit. Laat je niet langer censureren! Sluit je aan bij de groeiende DDS-community en ontvang dagelijks het échte, ongefilterde nieuws direct in je mailbox. Onze scherpste columns, de hardste politieke analyses en het belangrijkste nieuws, 100% gratis. Meld mij GRATIS aan

Huizen blijven duurder worden

Ondertussen blijven de huizenprijzen stevig oplopen. Gemiddeld stegen de prijzen van koopwoningen in het eerste kwartaal met ongeveer 5 procent. Dat geldt zowel voor nieuwbouwwoningen als voor bestaande huizen.
Ook in de rest van Europa worden woningen duurder. Portugal kende met een prijsstijging van bijna 18 procent de sterkste groei binnen de Europese Unie. Finland was het enige EU-land waar de huizenprijzen juist daalden.
De nieuwste cijfers schetsen een wrang beeld. De vraag naar woningen blijft onverminderd groot, maar het aanbod van nieuwbouw droogt verder op. Zolang er minder bouwvergunningen worden afgegeven en de bouw achterblijft, lijkt de kans klein dat de druk op de Nederlandse woningmarkt snel zal afnemen. Dat maakt de zoektocht naar een betaalbare koopwoning voor veel mensen alleen maar lastiger.
LAAT U NIET CENSUREREN DOOR HET MEDIAKARTEL! Klaar met de linkse indoctrinatie? Meld je aan voor de DDS Nieuwsbrief! Wij benoemen de feiten die het partijkartel liever onder het tapijt schuift. Blijf de kudde een stap voor: ontvang elke dag onze meest snoeiharde artikelen en exclusieve columns gratis in je inbox. Geen censuur, geen politiek correcte praatjes. Alleen de harde realiteit. 🚀 Schrijf mij direct in
Ga verder met lezen
loading
Dit vind je misschien ook leuk
Laat mensen jouw mening weten

Loading