Historicus Justin Marozzi legt in zijn boek Captives and Companions de schokkende waarheid bloot: tussen grofweg 1500 en 1800 zijn volgens schattingen 1 tot 1,25 miljoen blanke Europeanen gevangen genomen door Barbarijse piraten uit Noord-Afrika en verkocht in slavenmarkten in Algiers, Tunis en Tripoli. Duizenden Britten, Nederlanders, Ieren, Spanjaarden en zelfs IJslanders leefden maanden of jaren in slavernij. Deze waarheid heeft decennialang gefigureerd als taboo binnen het academisch discours. Terwijl de Atlantische slavenhandel breed wordt uitgemeten, zwijgt men systematisch over de wreedheden die christelijke Europeanen zijn aangedaan.
🟦 DDS krijgt geen cent van de overheid of het kartel. We leven van donaties van trouwe lezers zoals jij.
👉 Doneer via https://dds.backme.org – dan krijg je ook nog eens elke dag een exclusieve column in je inbox die we niet op DDS kunnen publiceren.
Of:
💶 Maak een bedrag over naar NL95RABO0159098327 t.n.v. Liberty Media. Ongelijke en gruwelijke realiteit van moslimslavernij
Volgens Marozzi en eerdere historici zoals Robert Davis werden gemeenschappen langs de zuidkust van Engeland, Cornwall en Devon herhaaldelijk door piraten overvallen, waarbij mannen, vrouwen en kinderen ontvoerd werden. De sultan van Marokko bezat enkele tienduizenden Europese slaven – gevangenen van raids tot in IJsland.
De verhalen die deze overlevenden nadien publiceerden – zoals Thomas Pellow, die meer dan twintig jaar als slaaf leefde – spreken van martelingen, gedwongen bekeringen, extreme misstanden en seksuele uitbuiting.
Slavernij tot diep in de 20e eeuw – ook vandaag nog
Marozzi toont aan dat deze slavenhandel lang niet beperkt bleef tot de vroegmoderne periode. In sommige islamitische gebieden duurde formele slavernij zelfs door tot diep in de 20e eeuw. In landen zoals Saoedi-Arabië en Mauritanië bleef het systeem voortbestaan tot respectievelijk 1962 en 1981.
Zelfs vandaag de dag bestaat in Mali, een islamitisch land, nog hedendaagse slavernij—met mensen die eeuwenlange erfelijke slavernij en dreiging van geweld en verkrachting ervaren.
Waarom deze geschiedenis wordt verzwegen
Het is geen toeval dat deze historische horror nauwelijks aan bod komt in het reguliere onderwijs of media. De dominantie van de Atlantische slavenhandel in ons denken past beter in het narratief van Westerse zonde en schuld. Aanspreken van de moslimslavernij verstoort die eenzijdige focus.
Zoals Marozzi het stelt: door politieke correctheid en moderne gevoeligheden is het inmiddels ‘professioneel riskant’ geworden om deze verhalen te onderzoeken of te publiceren.
Wat DDS helder benoemt
Nederlanders en Europeanen moeten deze
geschiedenis kennen – niet om schuldgevoelens te cultiveren, maar om werkelijke macht te begrijpen. De gruwels uit slavernij zijn geen abstract verleden, maar een waarschuwing: ideologische verblinding en historisch selectieve geheugen kunnen herhaling in de hand werken.
Marozzi’s werk is moedige geschiedenis in actie: een noodzakelijke correctie op het verzwijgen van eeuwenlange Europese onderwerping.
🟥 Als jij wilt dat DDS blijft bestaan – als tegenmacht tegen de censuur van het kartel en historisch revisionisme – dan hebben we jouw steun nú nodig.
👉 Ga naar https://dds.backme.org of doneer direct via:
NL95RABO0159098327 t.n.v. Liberty Media
Want echte geschiedenis verdient gehoord te worden.