Klanten met een dynamisch gascontract bij ANWB Energie krijgen vanaf 1 september met twee prijsverhogingen tegelijk te maken. Zowel het vaste maandbedrag als de opslag per verbruikte kubieke meter gaat omhoog. Bij een jaarlijks gasverbruik van 1.000 kubieke meter betekent de wijziging een extra rekening van ongeveer €32,69 per jaar. Huishoudens die meer
gas gebruiken, zijn nog iets duurder uit.
De verandering heeft niets te maken met de beursprijs van gas op één specifieke dag. Het gaat om kosten die ANWB zelf boven op de wisselende inkoopprijs rekent. Ook wanneer de prijs op de gasmarkt daalt, blijven deze hogere onderdelen dus meetellen.
Vaste kosten stijgen naar €9,75 per maand
Een energiecontract bestaat uit meer dan alleen de prijs per kilowattuur stroom of kubieke meter gas. Leveranciers rekenen doorgaans ook een vast bedrag per aansluiting.
Bij ANWB Energie bedragen de vaste leveringskosten voor gas momenteel €8,50 per maand. Vanaf 1 september wordt dat €9,75.
Het verschil is €1,25 per maand. Over twaalf maanden komt dat neer op precies €15 extra. Deze verhoging raakt iedere klant met een gasaansluiting even hard, ongeacht het verbruik.
Een huishouden dat nauwelijks gas gebruikt, betaalt die €15 dus ook. Dat maakt een verhoging van het vaste bedrag relatief ongunstig voor mensen die juist energie hebben bespaard, bijvoorbeeld door isolatie, een warmtepomp of zuiniger stookgedrag.
Ook opslag per kubieke meter wordt hoger
Daar blijft het niet bij. ANWB Energie verhoogt eveneens de inkoopkosten die per verbruikte kubieke meter gas in rekening worden gebracht.
Die opslag bedraagt nu €0,05911 per kubieke meter. Vanaf september wordt dat €0,07680. Het verschil is €0,01769 per kubieke meter, een stijging van bijna dertig procent.
Bij een verbruik van 1.000 kubieke meter kost alleen dit onderdeel voortaan €17,69 per jaar meer. Samen met de €15 hogere vaste leveringskosten ontstaat een totale stijging van €32,69.
Bij verschillende jaarverbruiken ziet de rekensom er zo uit:
-
900 kubieke meter: ongeveer €30,92 extra per jaar;
-
1.000 kubieke meter: ongeveer €32,69 extra per jaar;
-
1.500 kubieke meter: ongeveer €41,54 extra per jaar.
Deze bedragen komen boven op eventuele veranderingen van de beursprijs, energiebelasting en netbeheerkosten.
Stroomgedeelte verandert niet
De verhoging geldt voor gas. De vaste leveringskosten voor elektriciteit blijven volgens de huidige tarieven €8,50 per maand. Ook de inkoopkosten voor stroom worden bij deze wijziging niet verhoogd.
ANWB bevestigt op de
eigen uitleg over de prijsopbouw dat de vaste kosten voor gas naar €9,75 gaan en de opslag per kubieke meter stijgt naar €0,07680.
Bij een dynamisch contract verandert de kale energieprijs voortdurend. Elektriciteit wordt per uur afgerekend en gas tegen een dagelijks wisselende marktprijs. Daarbovenop komen de vaste en variabele kosten van de leverancier.
Daardoor is het lastig om alleen aan het maandelijkse voorschot te zien wat een aanbieder werkelijk kost. Een laag voorschot kan bovendien later bij de jaarafrekening worden gecorrigeerd.
Kijk niet alleen naar de actuele gasprijs
Wie dynamische contracten vergelijkt, moet daarom minimaal vier onderdelen naast elkaar leggen:
-
de vaste kosten voor stroom;
-
de vaste kosten voor gas;
-
de opslag per kilowattuur;
-
de opslag per kubieke meter gas.
Welkomstbonussen kunnen een aanbieding in het eerste jaar aantrekkelijk maken, maar verdwijnen meestal na afloop van de actieperiode. Ook een verschil van enkele centen per kubieke meter kan bij een hoog verbruik flink aantikken.
Voor bestaande klanten is het verstandig om in de ANWB-app of het persoonlijke account te controleren welk jaarverbruik bij het voorschot wordt gebruikt. Met het eigen werkelijke verbruik kan de prijsstijging vrij eenvoudig worden nagerekend.
Een klant die vorig jaar 1.300 kubieke meter verbruikte, betaalt door de hogere opslag ongeveer €22,997 extra. Samen met het hogere maandbedrag wordt dat afgerond €38 per jaar.
Dat bedrag veroorzaakt op zichzelf geen financiële ramp. Het laat wel zien hoe vaste lasten dikwijls stijgen: niet met één enorme aankondiging, maar met een extra euro hier en een extra cent per eenheid daar.
Bij ANWB Energie beginnen die kleine bedragen vanaf dinsdag gelijktijdig op de gasrekening door te werken.