Radar besteedt maandagavond 14 september aandacht aan klachten over incassobureau Juristu. Volgens de aankondiging wachten sommige klanten tot anderhalf jaar op geld dat al voor hen zou zijn geïncasseerd. Het programma onderzoekt daarnaast klachten over de kosten van vervolgstappen. De volledige bevindingen en een inhoudelijke reactie van Juristu staan nog niet in die aankondiging. Wie een incassobureau inschakelt, wil een openstaande rekening eindelijk betaald krijgen. Voor een zelfstandige kan dat geld nodig zijn voor materialen, belasting of het gewone huishouden. Ook particulieren kunnen hulp zoeken om een vordering te innen.
Juist daarom is de aangekondigde kwestie relevant: wanneer is het werk van een incassobureau voor de klant werkelijk klaar? Zodra de schuldenaar heeft betaald, of pas wanneer het geld ook op de rekening van de opdrachtgever staat?
Radar kondigt onderzoek naar twee klachten aan
In de
vooruitblik op de uitzending meldt Radar dat over Juristu opvallend veel klachten zijn binnengekomen. Verslaggever Fons gaat volgens het programma bij het bedrijf langs.
De aankondiging noemt mensen die langdurig zouden wachten op doorbetaling. Daarnaast zouden klanten snel terechtkomen in een deurwaarderstraject, waaraan kosten verbonden zijn.
Het gaat op dit moment om de door Radar aangekondigde klachten. Hoe het bedrijf de genoemde situaties verklaart, zal uit de verdere berichtgeving moeten blijken.
De uitzending begint volgens Radar maandag om 20.25 uur op NPO 2. Tot die tijd is vooral duidelijk welke vragen het programma wil beantwoorden.
Wat betekent ‘no cure, no pay’ voor de opdrachtgever?
Incassodiensten worden geregeld aangeboden op basis van ‘no cure, no pay’. Voor iemand die al lang op geld wacht, klinkt dat aantrekkelijk: pas betalen als de incasso iets oplevert.
Maar de precieze betekenis staat in de overeenkomst. Welke werkzaamheden vallen eronder? Wanneer worden kosten gerekend? En wat gebeurt er als een buitengerechtelijke poging overgaat in een procedure?
De
Kamer van Koophandel adviseert opdrachtgevers om de kostenafspraken in het contract te bekijken, omdat uitzonderingen kunnen gelden. KVK benadrukt ook dat de schuldeiser zelf beslist hoe ver die wil gaan om betaling te krijgen.
Vraag daarom vooraf om twee afzonderlijke bedragen: de kosten van het incassotraject en de mogelijke kosten van juridische vervolgstappen. Laat ook uitleggen welk bedrag je zelf moet voorschieten en wat er gebeurt wanneer de schuldenaar uiteindelijk niets betaalt.
Dat maakt een aanbod vergelijkbaar. Een lage instapprijs vertelt weinig over een traject waarin later andere werkzaamheden nodig blijken.
Een incassobureau heeft andere bevoegdheden dan een deurwaarder
Een incassobureau kan namens de schuldeiser om betaling vragen. Het mag niet zelf beslag leggen op loon of spullen en kan niet zelf een dagvaarding uitbrengen.
Een gerechtsdeurwaarder heeft andere wettelijke bevoegdheden. Die kan bijvoorbeeld een dagvaarding uitbrengen en, wanneer daarvoor een geldige basis bestaat, een rechterlijke uitspraak uitvoeren.
Ondernemersplein legt de verschillende rollen uit.
Voor een opdrachtgever betekent een overgang naar zo’n vervolgfase dus meer dan alleen een strengere brief. Er kunnen andere handelingen en kosten bij komen kijken. Vraag wie de opdracht geeft, welke toestemming daarvoor nodig is en wie de rekening ontvangt.
Dit is algemene uitleg over incasso. De precieze afspraken in de dossiers waarover Radar bericht, zullen uit het onderzoek moeten blijken.
Geïncasseerd geld moet ook te volgen zijn
Voor de eigen administratie is een helder overzicht nodig van wat de schuldenaar heeft betaald, welke kosten zijn verrekend en welk bedrag nog wordt doorbetaald.
Een melding dat een dossier succesvol is afgerond, beantwoordt niet automatisch al die vragen. Vraag daarom om een afrekening met de ontvangen bedragen en betaaldatums, de in rekening gebrachte werkzaamheden en het resterende bedrag voor jou.
Spreek bij het verstrekken van een opdracht ook af binnen welke termijn ontvangen geld wordt doorgestort. Zo heb je een concrete afspraak om op terug te vallen wanneer een betaling uitblijft. Dat is nuttiger dan uitsluitend een algemene belofte dat het bureau de vordering voor je zal innen.
Voor consumenten die juist een incassobrief ontvangen, speelt een andere vraag: zijn de gevraagde kosten en de afzender in orde? DDS schreef daarover bij
de gevolgen van ontbrekende registratie van een incassodienstverlener.
Het aangekondigde Radar-onderzoek draait om de andere kant van die geldstroom: de opdrachtgever die zijn vordering uit handen geeft. Voor die klant telt uiteindelijk wat er na aftrek van afgesproken kosten daadwerkelijk wordt overgemaakt, en wanneer. Daarover moet de uitzending van maandagavond meer duidelijkheid geven.