Afbeelding gemaakt met ChatGPT van OpenAI

Timmermans: “Israël wil al het leven in Gaza wegvagen”

Politiek19 mei , 14:00
PvdA-GroenLinks-leider Frans Timmermans heeft zich dit weekend op X uitgesproken in uitzonderlijk harde bewoordingen over het optreden van Israël in Gaza. In een reeks berichten beschuldigt hij de Israëlische regering van oorlogsmisdaden en stelt hij zelfs dat het doel lijkt te zijn om “al het leven in Gaza weg te vagen.”
Daarmee sluit Timmermans zich aan bij een steeds luidere internationale kritiek op de manier waarop Israël zijn militaire offensief in Gaza voert. Volgens hem is de situatie inmiddels “ver voorbij de rode lijn.”
“De militaire operaties van Israël hebben allang niks meer te maken met het terugkrijgen van de gegijzelden of het uitschakelen van Hamas,” aldus Timmermans. “Het doel is het wegvagen van al het leven in Gaza; het collectief straffen van de hele bevolking.”

Tegelijk harde aanval op kabinet Wilders-Yeşilgöz

Timmermans richt zijn pijlen niet alleen op Israël, maar ook op het nieuwe kabinet van PVV, VVD, NSC en BBB. Volgens hem kijkt het kabinet-Wilders-Yeşilgöz weg, terwijl er zich “oorlogsmisdaden” voltrekken.
“Het kabinet laat het straffeloos gebeuren. Vandaag laat zien hoe eenzaam zij staan in hun positie.”
Met deze woorden verwijst Timmermans ook naar de massaprotesten in Nederland, waar tienduizenden demonstranten dit weekend de straat op gingen in Den Haag en andere steden. Die protesten zijn gericht tegen het Israëlische militaire optreden en roepen op tot onmiddellijke humanitaire hulp voor Gaza.

Genocide-beschuldiging?

Hoewel Timmermans het woord “genocide” niet letterlijk gebruikt, suggereert hij met zijn formulering dat er mogelijk sprake is van structurele schendingen van het oorlogsrecht met de intentie om een bevolking te vernietigen.
De beschuldiging dat Israël “het leven in Gaza probeert weg te vagen” en dat dit niets meer te maken zou hebben met de oorspronkelijke militaire doelen – gegijzelden bevrijden en Hamas uitschakelen – is een zwaarwegende aantijging die op internationaal niveau juridische implicaties zou kunnen hebben.
🟥 Bij DDS brengen we het complete nieuws – zonder eenzijdigheid of taboes. 👉 Waardeer je onze onafhankelijke berichtgeving? Steun ons via https://dds.backme.org 🏦 Of maak iets over naar NL95RABO0159098327 t.n.v. Liberty Media, o.v.v. Donatie DDS

Achtergrond: toenemende internationale druk op Israël

Timmermans is niet de enige politicus die Israël bekritiseert. Steeds meer Europese regeringen, parlementariërs en internationale organisaties vragen zich openlijk af of het militaire optreden in Gaza proportioneel is, en of de Israëlische regering zich houdt aan het internationaal humanitair recht.
Ook het Internationaal Strafhof in Den Haag onderzoekt momenteel meldingen van het gebruik van honger als oorlogswapen. De Israëlische regering, onder leiding van Benjamin Netanyahu, verwerpt die beschuldigingen als politiek gemotiveerd.
Toch is de diplomatieke druk op Israël en zijn bondgenoten voelbaar. In meerdere landen klinkt de roep om wapenleveringen op te schorten of om economische sancties in te stellen als het geweld niet stopt.

Ruzie tussen politiek en publieke opinie?

Timmermans verwijt het kabinet niet alleen passiviteit, maar ook het negeren van de publieke opinie. Volgens hem laten de massaprotesten van dit weekend zien dat een meerderheid van de Nederlanders wil dat Den Haag zich duidelijker en krachtiger uitspreekt tegen het geweld.
“De mensen in Gaza hebben nú hulp nodig,” schrijft hij. En: “Nederlanders willen dat de regering zich harder opstelt tegen de regering van Netanyahu.”
Het is een boodschap die haaks staat op het huidige kabinetsbeleid, dat zich vooralsnog terughoudend opstelt in de Israël-Gaza kwestie en zich tot nu toe vooral concentreert op diplomatieke kanalen en achter-de-schermen-overleg.
📣 Bij DDS volgen we het debat – met oog voor álle kanten van het verhaal. Wil je dat dit soort artikelen blijven verschijnen? Steun ons via https://dds.backme.org 🏦 Of maak iets over naar NL95RABO0159098327 t.n.v. Liberty Media, o.v.v. Donatie DDS
Ga verder met lezen
Dit vind je misschien ook leuk
Laat mensen jouw mening weten