Afbeelding gemaakt met Gemini AI van Google

DSW vraagt €173,25 per maand en Anderzorg wordt Menzis: wat er verandert in de zorgpolis voor 2027

Economie•

Wilt u DDS vaker zien?

Stel DDS in als voorkeursbron op Google.

Voeg DDS toe op Google
Volg ons op Google Nieuws
In november krijg je van je zorgverzekeraar de polis voor 2027. Verzekeraars maken hun nieuwe premie uiterlijk 12 november bekend. Reken op een hoger bedrag: het kabinet verwacht dat de premie met €12,50 per maand stijgt, naar gemiddeld €169 per maand.
Zorgwijzer zette op 29 oktober vier veranderingen op een rij die in de brief kunnen staan: de hogere premie, het hogere eigen risico, verzekeraars die van naam veranderen of een korting laten vallen, en aanpassingen in de aanvullende verzekering. Hieronder lees je wat daarvan vaststaat en wat je nakijkt. Je hoeft niet meteen te beslissen: overstappen kan tot en met 31 december.

Premie: kabinet rekent met €169, DSW vraagt €173,25

Het kabinet raamt de gemiddelde premie voor 2027 op €2.029 per jaar, dat is €169,08 per maand. Het blijft een raming: elke verzekeraar bepaalt zelf wat hij vraagt.
DSW maakte als eerste zijn premie bekend: €173,25 per maand, €14,75 meer dan dit jaar. DSW noemt het zijn grootste stijging ooit en wijt het verschil met de raming vooral aan een korting op het landelijke budget voor verzekeraars. Het eigen risico houdt DSW met een symbolische verlaging van €10 op €390.
Stel: je verzekeraar verhoogt de premie net zoveel als DSW. Dan betaal je €177 per jaar meer, met twee volwassenen in huis €354. Krijg je zorgtoeslag, dan vangt de hogere toeslag een deel op. Wat er bij DSW na zorgtoeslag overblijft, rekenden we eerder uit.

Eigen risico wordt €400

Het verplicht eigen risico gaat in 2027 van €385 naar €400. Dat betaal je als volwassene zelf voor zorg uit het basispakket, voordat je verzekeraar betaalt. Voor de huisarts geldt het niet.
Of er in 2028 nog €60 bovenop komt, ligt open: de Tweede Kamer nam op 27 oktober een motie aan die het kabinet vraagt daarvan af te zien.

Anderzorg en ZEKUR krijgen een andere naam

Ben je verzekerd bij Anderzorg, dan word je per 1 januari 2027 automatisch overgezet naar de Menzis-verzekering die het meest op je huidige lijkt. Volgens Anderzorg krijg je uiterlijk 19 november je nieuwe polis van Menzis. Wil je geen Menzis-verzekering, dan mag je die nog tot en met 31 maart 2027 opzeggen. Volgens Zorgwijzer vervalt bij die overgang de korting op de aanvullende verzekeringen van Anderzorg.
Ook ZEKUR-verzekerden krijgen per 1 januari 2027 een verzekering met een andere naam, van Univé. Bij de meeste polissen verandert volgens Univé alleen de naam, bij sommige ook vergoedingen of voorwaarden.

Aanvullende verzekering: per verzekeraar anders

De overheid bepaalt wat er in de basisverzekering zit. Voor de aanvullende verzekering stellen verzekeraars zelf de vergoedingen, voorwaarden en premie vast, en ze kunnen een wachttijd hanteren.
DSW meldt in zijn overzicht van de wijzigingen dat de overheid voor 2027 niets verandert aan de zorg uit de basisverzekering. Wel voert DSW zelf vanaf 1 januari een machtigingsplicht in voor ggz en wijkverpleging bij zorgaanbieders zonder contract. De premies van zijn aanvullende verzekeringen houdt DSW gelijk.
Volgens Zorgwijzer gaat het aantal vergoede fysiotherapiebehandelingen omlaag en krijgt gebitsreiniging vaker een maximum. Staat de premie van je aanvullende verzekering nog niet in de brief, dan ben je niet de enige: vorig jaar waren niet alle premies voor aanvullende verzekeringen bekend bij de start van het overstapseizoen op 12 november.

Wat je nakijkt en wat je kunt doen

Leg de brief naast je polis van dit jaar en kijk naar:
  • je premie per maand in 2027 en je kortingen, bijvoorbeeld voor een vrijwillig eigen risico;
  • het eigen risico: €400, of lager als je verzekeraar het verlaagt;
  • het soort polis, en of je fysiotherapeut, psycholoog of ziekenhuis een contract heeft met je verzekeraar;
  • de vergoedingen in je aanvullende verzekering, zoals fysiotherapie en tandarts;
  • de naam van je verzekeraar, als je bij Anderzorg of ZEKUR zit.
Ben je het niet eens met je nieuwe polis, dan kun je overstappen of een andere polis kiezen bij je huidige verzekeraar. Sluit je uiterlijk 31 december een nieuwe zorgverzekering af, dan zegt je nieuwe verzekeraar de oude voor je op. Zeg je zelf op, dan heb je tot 1 februari om een nieuwe af te sluiten en ben je met terugwerkende kracht vanaf 1 januari verzekerd.
Je kunt ook het eigen risico vrijwillig verhogen, met €100 tot €500. Bij DSW levert €500 extra €180 per jaar korting op, €15 per maand. Stel: je kiest daarvoor en je hebt in 2027 een ziekenhuisbehandeling. Dan betaal je tot €890 zelf in plaats van €390. Na aftrek van de korting ben je €320 duurder uit. Gebruik je geen zorg die onder het eigen risico valt, dan houd je €180 over.
De zorgtoeslag staat niet in de brief, want die komt van de Belastingdienst. De maximale zorgtoeslag voor alleenstaanden stijgt in 2027 naar verwachting naar €140 per maand.
Of je er recht op hebt, hangt af van je inkomen en je vermogen. De inkomensgrenzen voor 2027 zetten we apart op een rij.
Vergelijk pas als alle verzekeraars hun premie hebben gepubliceerd, en zeg je oude verzekering niet op voordat je een nieuwe hebt gevonden.
Wil je vaker zulke uitleg over je geld op je telefoon? Volg DDS op ons nieuwe WhatsApp-kanaal.
Ga verder met lezen
loading
Dit vind je misschien ook leuk
Laat mensen jouw mening weten

Loading