Frits Bosch is columnist voor De Dagelijkse Standaard.

-Frits Bosch- De vele stemmen van de democratie, volgens Het Financieele Dagblad. Vergiftigde redacteuren daar?extree

Opinie04 dec , 13:15
Mevrouw Sanne Kloosterboer, eindredacteur van FD Persoonlijk van Het Financieele Dagblad schrijft een indringend artikel “De vele stemmen van de democratie”, 29-11-25, waarin zij een oproep doet om lief te zijn voor mekaar, ook al ben je het met de ander helemaal niet eens. Het is prachtig geschreven, er zit echter een “maar” aan vast.
Extreem rechts
Kloosterboer: “Je kunt het met mensen of partijen oneens zijn en tegelijk de manier waarop ze behandeld worden verschrikkelijk vinden. Dat kan gewoon naast elkaar bestaan … We moeten om de democratie te beschermen, meerstemmigheid verdragen. En waar we mekaar niet verdragen, moeten we argumenten gebruiken, geen minachting.” Ze haalt De Volkskracht aan die de VVD omschreef als een fascistische krant. Prima tekst daar niet van. Ik lees deze krant al heel lang maar moet me helaas vaak ergeren aan de gewoonte van de politiek-redacteuren om een partij als de PVV standaard als “extreem rechts” te omschrijven. Extreem rechts staat volgens Van Dale voor bereid tot geweld en daar kun je deze partij niet van betichten. Ik heb de hoofdredactie diverse malen gevraagd hiermee te stoppen omdat het onterecht is en de polarisatie - waar Kloosterboer zo tegen is - vergroot.
Donkere krochten’
Ik wijs bovendien op de column van redacteur Casper Thomas. Journalist Casper Thomas, redacteur van Het Financieele Dagblad duidt in zijn column van 31 juli 2025, ‘Donkere krochten’, populisme als “ontevredenheid”. Thomas: “over populisme wordt meestal in politieke termen gesproken. De zoektocht naar haar grondoorzaken komt vaak uit bij economische omstandigheden. Maar je kunt populisme in plaats van een politieke of economische kwestie ook als een emotioneel fenomeen beschouwen… de belangrijkste gebeurtenissen van deze tijd laten zich niet rationeel verklaren, maar komen voort uit de donkerste krochten van de menselijke psyche”. De conclusie is dat je niet de ratio moet gebruiken, maar je emotie om het heden te verklaren. Populisten zijn volgens Thomas verachtelijk, niet om zakelijke redenen of politieke redenen, maar vanwege hun psyche. Zie hier de basis van onze maatschappelijke tweespalt die Thomas (ongewild) blootlegt. De verrotting waar Thomas het over heeft, is hier ten toon gespreid. Hij is er zelf de oorzaak van.
Rioolwerkers
Een aantal jaren eerder had Mathijs Bouman een twee pagina artikel waarbij populisten werden voorgesteld als rioolwerkers, met tekeningen erbij van mensen die in de stront staan te werken. Een liederlijk artikel. Over minachting gesproken…. Als de vos de passie preekt, pas op je ganzen. Als de tegenstander voor aap wordt gezet is het altijd minder erg dan dat een soortgenoot het slachtoffer is. Kijk uit voor hypocrisie. Kloosterboer: “Met minachting vergiftig je niet alleen de discussie en de betrekking, maar ook jezelf”. Als dat zo is, dan lopen er bij Het Financieele Dagblad nogal wat vergiftigde mensen rond.

Ga verder met lezen
loading
Dit vind je misschien ook leuk
Laat mensen jouw mening weten

Loading