Afbeelding gemaakt met ChatGPT van OpenAI

Nieuw inburgeringsexamen compleet ontspoord: sociaal wenselijk gedrag moet méér aandacht krijgen!

Politiek30 jun , 11:00
Vanaf 1 juli gaat het inburgeringsexamen ‘Kennis van de Nederlandse Maatschappij’ volledig op de schop. Maar in plaats van verbeteringen zien we vooral bizarre keuzes: nieuwkomers krijgen méér vragen over praktische zaken zoals DigiD en bij welk loket je een scheiding aanvraagt, en juist minder vragen over hoe we ons in Nederland gedragen. Volstrekt absurd natuurlijk, want juist dát is waar het probleem zit!
Nederland heeft geen integratieproblemen omdat migranten niet weten bij welke instantie ze hun uitkering moeten aanvragen. De problemen ontstaan omdat een flinke groep nieuwkomers zich simpelweg weigert aan te passen aan onze normen en waarden. We hebben het over asociaal gedrag, intimideren van vrouwen, geen respect voor homo's en tolerantie met voeten treden. En dat lossen we dus absoluut níet op door vragen over sociaal wenselijk gedrag te schrappen.

Praktische kennis is prima, maar lost niks op

Professor Han Entzinger, die betrokken is geweest bij de vernieuwing van het examen, beweert doodleuk dat de nadruk op gedragsregels moest verdwijnen. Hij noemt dit "stereotyperend". Onzin natuurlijk. De echte stereotypering ontstaat juist door een groep migranten die keer op keer bewijst zich niet aan te willen passen aan onze samenleving. Juist zíj zouden moeten leren hoe je je in Nederland hoort te gedragen.
Waarom vragen we nieuwkomers niet veel meer over respect voor vrouwen, vrijheid van meningsuiting, tolerantie naar homo’s en hoe we omgaan met conflicten? In plaats daarvan gaan we nieuwkomers lastigvallen met vragen over bij welk loket ze terecht kunnen voor een scheiding. Hoe is het mogelijk dat iemand denkt dat dit de integratie gaat verbeteren?
👉 Geen linkse intimidatie aan Nederlandse universiteiten. Stop de Hamasprotesten! Academici ondersteunen terreursympathisanten en Joodse studenten worden gejaagd. De maat is vol. ✍️ Teken vandaag nog deze petitie en laat je stem horen.

Gedrag moet centraal staan, niet administratie

Het is alsof we de olifant in de kamer compleet negeren. Iedereen weet waar het probleem zit: niet bij gebrek aan administratieve kennis, maar bij gebrek aan aanpassing aan onze samenleving. De problemen komen voort uit groepen nieuwkomers die onze normen niet accepteren, zich afzonderen en zich misdragen. Dáár moeten we nieuwkomers juist mee confronteren. Daar moeten vragen over gaan. Maar nee, we stoppen liever onze kop in het zand en maken het examen tot een administratieve cursus.
En dan nog dit: vragen over of vrouwen in Nederland mogen werken en of je mag samenwonen zonder huwelijk, dat zijn basics die iedereen met gezond verstand allang weet. Dat zijn nauwelijks integratievragen. Wat wél echt relevant is: hoe je je opstelt naar vrouwen, dat geweld tegen homo's absoluut verboden is, en dat vrijheid van meningsuiting in Nederland boven religieuze regels gaat. Dát zijn zaken die écht centraal zouden moeten staan.

Examen houdt integratieproblemen juist in stand

Dit nieuwe examen is een enorme stap achteruit voor de integratie. Als we nieuwkomers niet duidelijk maken hoe ze zich moeten gedragen, houden we de problemen juist in stand. Sterker nog, we maken ze erger, omdat we zo de suggestie wekken dat je met wat praktische kennis al volledig geïntegreerd bent. Wat een blunder!
Daarnaast is het volstrekt belachelijk dat nieuwkomers vooral veel vragen krijgen over hoe ze uitkeringen moeten aanvragen. Is dit werkelijk de boodschap die we nieuwkomers willen geven? Dat hun integratie vooral bestaat uit het regelen van uitkeringen en subsidies? Nederland heeft behoefte aan migranten die werken, bijdragen en onze normen accepteren. Geen migranten die alleen maar leren hoe ze zo snel mogelijk aanspraak kunnen maken op sociale voorzieningen.
👉 Geen linkse intimidatie aan Nederlandse universiteiten. Stop de Hamasprotesten! Academici ondersteunen terreursympathisanten en Joodse studenten worden gejaagd. De maat is vol. ✍️ Teken vandaag nog deze petitie en laat je stem horen.

Het moet totaal anders: sociaal wenselijk gedrag voorop!

Dit examen had juist een kans kunnen zijn om integratie écht serieus te nemen. Maar dat doen we niet. We zijn nog steeds bang om migranten te confronteren met de echte problemen. We blijven hangen in irrelevante administratieve vragen, terwijl de kern van integratie—sociaal wenselijk gedrag, respect en aanpassen aan onze samenleving—nauwelijks aandacht krijgt.
Als we integratieproblemen écht willen aanpakken, moet dit examen opnieuw radicaal op de schop. Niet minder, maar juist veel méér vragen over gedrag, normen en waarden, en omgang met elkaar. Zolang we blijven wegkijken van de echte problemen en nieuwkomers leren hoe ze hun scheiding kunnen regelen, zal integratie nooit verbeteren. Integendeel, het wordt alleen maar erger.
Nederland verdient beter. Een inburgeringsexamen dat werkt, moet beginnen bij gedrag. De rest is bijzaak.
Ga verder met lezen
Dit vind je misschien ook leuk
Laat mensen jouw mening weten