Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

Brussel wil investeren in Syrië en Van den Brink onderhandelt in Damascus, maar 150.000 Syriërs hier houden gewoon hun vergunning

Immigratie•30 sep , 8:00

Wilt u DDS vaker zien?

Stel DDS in als voorkeursbron op Google.

Voeg DDS toe op Google
Volg ons op Google Nieuws
Brussel vindt Syrië veilig genoeg om er volop te investeren. Den Haag vindt het veilig genoeg om ministers naar Damascus te sturen. Maar veilig genoeg om de verblijfsvergunningen van de zo'n 150.000 Syriërs in Nederland opnieuw te bekijken? Nee hoor. Dan is het ineens nog "niet voldoende gestabiliseerd".
EU-buitenlandchef Kaja Kallas stond dinsdag in Damascus naast de Syrische minister van Buitenlandse Zaken. Haar boodschap volgens het ANP: de EU wil nog meer investeringen mobiliseren en het partnerschap met Syrië naar een hoger niveau brengen. Dit jaar nog technische gesprekken over politiek, veiligheid en wederopbouw, volgend jaar politieke besprekingen. De sancties zijn al sinds mei 2025 van tafel.

Betrouwbaar voor Brussel, gevaarlijk voor de IND

Nederland doet vrolijk mee aan die toenadering. In mei zei asielminister Bart van den Brink (CDA) dat de Syrische regering internationaal steeds meer als betrouwbaar wordt gezien. In juni zat hij samen met minister Tom Berendsen van Buitenlandse Zaken aan tafel met president Sharaa. Het Syrische regime stond volgens hem open voor gesprekken over het terugnemen van eigen onderdanen.
En toch. In het landenbeleid dat Van den Brink in april zelf presenteerde, staat letterlijk dat de situatie in Syrië nog niet voldoende is gestabiliseerd om over te gaan tot een herbeoordeling van bestaande verblijfsvergunningen. Nieuwe asielzoekers worden strenger getoetst, afgewezen asielzoekers kunnen in principe terug. Maar wie hier al een vergunning heeft, blijft ongemoeid.
Syrië is betrouwbaar genoeg voor Europese investeringen en Haagse ministersbezoeken, maar te gevaarlijk om de bestaande verblijfsvergunningen opnieuw te bekijken.
Wil je dat er meer van dit soort stukken komen? Steun DDS dan met een donatie. Dat kan rechtstreeks op onze rekening: NL95 RABO 0159 0983 27, ten name van Liberty Media. Elk bedrag helpt ons om onafhankelijk te blijven schrijven. En meld je aan voor onze 'verboden' column op Substack. Iedereen kan zich daar inschrijven.

Nog geen procent terug in anderhalf jaar

Kijk naar de cijfers en je ziet hoe weinig die mooie woorden opleveren. Sinds de val van Assad in december 2024 keerden tot juni volgens de NOS zo'n 1.440 Syriërs vrijwillig terug. Op een groep van ongeveer 150.000. Dat is nog geen één procent.
En zelfs die schamele terugkeer kostte bakken geld. Het kabinet verhoogde eind vorig jaar tijdelijk de premie naar 5.000 euro per volwassene. Van de 945 Syriërs die in 2025 met steun vertrokken, hadden er volgens de Dienst Terugkeer en Vertrek maar 285 een verblijfsvergunning. De rest zat nog in de asielprocedure of moest het land al verlaten.
DDS schreef eerder al dat de vrijwillige terugkeer van Syriërs volledig faalt. En dat Damascus de diaspora in Europa ziet als een strategische troef: geld dat terugvloeit, invloed die blijft. Zolang Van den Brink de vergunningen niet aanraakt, werkt Den Haag daar gewoon aan mee.

Maar je stuurt mensen toch niet terug naar een land in wederopbouw?

Dat is precies het argument dat Brussel en Den Haag zelf onderuithalen. Een land waar je wilt investeren, waar je ministers laat aanschuiven en waarvoor je de sancties al hebt opgeheven, is geen oorlogsgebied meer. En een asielvergunning is bedoeld als bescherming zolang het gevaar duurt, niet als verblijfsrecht voor altijd.
Wie herbouwt er straks Syrië? Niet de Europese ambtenaar met zijn investeringsfonds. Dat doen Syriërs zelf. Ook de Syriërs die hier jarenlang een veilige haven vonden en die hun land nu hard nodig heeft. Wie echt om Syrië geeft, helpt ze terug in plaats van ze hier vast te houden.
Een vluchteling die niet meer hoeft te vluchten, is geen vluchteling meer. Dan hoort hij terug naar huis.

Wat Van den Brink nu moet doen

Van den Brink begint nog dit jaar met de herbeoordeling van de tijdelijke verblijfsvergunningen van Syriërs, te beginnen bij de delen van het land waarvan de IND nu al toetst of asielzoekers er veilig heen kunnen. Nederland stemt in Brussel tegen elk investeringspakket voor Syrië dat niet vastlegt dat Damascus zijn onderdanen terugneemt. En de terugkeerpremie gaat pas omhoog als er ook echt mensen met een vergunning vertrekken.
Kallas en Van den Brink schuiven aan bij het regime in Damascus. Dan kan de IND ook gewoon de vergunningen weer openleggen.
Steun DDS: doneer direct. DDS bestaat dankzij lezers zoals jij. Maak een bijdrage over naar NL95 RABO 0159 0983 27, ten name van Liberty Media. En mis niets: schrijf je in voor onze 'verboden' column op Substack. Aanmelden kan voor iedereen.
Ga verder met lezen
loading
Dit vind je misschien ook leuk
Laat mensen jouw mening weten

Loading