Naar inhoud springen
Afbeelding gemaakt met ChatGPT van OpenAI

€24 bruto wordt in januari 2027 naar verwachting €11,90 netto: zo pakt de verhoging van 2,4 procent bij PGB uit voor gepensioneerden

Economie•

Wilt u DDS vaker zien?

Stel DDS in als voorkeursbron op Google.

Voeg DDS toe op Google
Volg ons op Google Nieuws
Krijg je pensioen van Pensioenfonds PGB? Dan gaat je pensioen eind dit jaar met 2,4 procent omhoog. Bij €1.000 bruto per maand is dat €24 erbij. Op je rekening zie je daar in januari naar verwachting ongeveer de helft van terug: €11,90 netto per maand.
De rest gaat op aan loonheffing, Zvw-bijdrage en de hogere percentages die voor 2027 op tafel liggen. Dat is een berekening van DDS met de 2,4 procent van PGB en de cijfers die er nu zijn. De percentages voor 2027 staan nog niet vast.

Wat PGB heeft besloten

Het bestuur van PGB besloot op 28 oktober tot een verhoging van 2,4 procent. Dat maakte het fonds op 3 november bekend. Krijg je op 31 december 2026 pensioen van PGB, bouw je er pensioen op of heb je er nog pensioen staan, dan geldt de verhoging voor jou. Volgens het fonds is het de zesde verhoging op rij en het hoogste percentage dat onder de huidige regels mogelijk is.
De pensioenen gaan per 31 december omhoog. Krijg je al pensioen, dan zit de verhoging vanaf januari 2027 in je uitbetaling.
PGB is onder meer het pensioenfonds voor de grafische sector. Eind 2025 kregen 105.990 mensen pensioen van het fonds.

Wat het netto scheelt

Op je pensioen worden loonheffing en de inkomensafhankelijke Zvw-bijdrage ingehouden. Wie de AOW-leeftijd heeft, betaalt nu in de eerste schijf 17,85 procent loonheffing. Het kabinet wil daar in het Belastingplan 2027 18,33 procent van maken (36,23 procent in de sleuteltabel, inclusief 17,90 procent AOW-premie).
De Zvw-bijdrage op pensioen is dit jaar 4,85 procent en volgens de begroting van VWS in 2027 5,02 procent.
Stel: je bent AOW'er en PGB past geen loonheffingskorting toe op je pensioen, omdat die al op je AOW zit. Dan ziet het er per maand zo uit. De officiële loonheffingstabellen kunnen een paar cent afwijken.
  • €500 bruto wordt €512: netto €386,50 in december en €392,45 in januari (€5,95 meer, €71,40 per jaar)
  • €750 bruto wordt €768: netto €579,75 in december en €588,67 in januari (€8,92 meer, €107,04 per jaar)
  • €1.000 bruto wordt €1.024: netto €773,00 in december en €784,90 in januari (€11,90 meer, €142,80 per jaar)
  • €1.500 bruto wordt €1.536: netto €1.159,50 in december en €1.177,34 in januari (€17,84 meer, €214,08 per jaar)
Woon je alleen, dan kom je samen met je AOW rond €1.500 pensioen al boven de eerste schijf uit. Over het deel daarboven betaal je meer belasting, dus dan gaan deze sommen niet helemaal meer op.
Zo werkt het bij €1.000 pensioen. In december gaan er €178,50 loonheffing en €48,50 Zvw-bijdrage af, en houd je €773,00 over. In januari is je bruto pensioen €1.024,00. Daar gaan €187,70 loonheffing en €51,40 Zvw-bijdrage van af. Netto blijft €784,90 over.
Zouden de percentages in 2027 gelijk blijven, dan zou je €791,55 overhouden. Het hogere tarief in de eerste schijf en de hogere Zvw-bijdrage kosten je bij €1.000 pensioen dus €6,65 per maand, bijna €80 per jaar.
Hebben jullie allebei €1.000 pensioen van PGB? Dan gaan jullie er samen €23,80 per maand op vooruit, €285,60 per jaar.
Je bruto pensioen moet met ongeveer 0,85 procent stijgen om netto gelijk te blijven. PGB zit daar met 2,4 procent ruim boven. Bij andere fondsen is de verhoging kleiner: PFZW en PMT verhogen pensioen in 2027, maar in januari blijft er netto naar verwachting minder over.

Hoe zeker is dit?

De 2,4 procent is een besluit van het bestuur. De belastingkant is minder zeker. De 18,33 procent is een voorstel: de Tweede Kamer stemt op 12 november over het Belastingplan, de Eerste Kamer volgens de planning op 15 december. De 5,02 procent Zvw is een raming die nog in een regeling moet worden vastgelegd.
In deze sommen zit alleen je pensioen van PGB. Ook je AOW verandert op 1 januari. In het Belastingplan zakt de ouderenkorting volgens een berekening van DDS van €2.067 naar ongeveer €1.999, zo'n €68 per jaar minder. Maar een amendement van ChristenUnie en 50PLUS wil de ouderenkorting op peil houden en de tarieven verlagen, en daar is het kabinet positief over. Gaat dat door, dan wordt de 18,33 procent ongeveer 18,19 procent. Bij €1.000 pensioen is het verschil in januari dan ongeveer €13,33 netto per maand. Een tweede amendement van dezelfde indieners wil de eerste schijf nog eens 0,04 procentpunt verlagen.
Er komt mogelijk nog meer bij. PGB verwacht op 1 januari 2027 over te stappen naar het nieuwe pensioenstelsel. Volgens bestuursvoorzitter Hans Veltkamp zit er dan waarschijnlijk nog een verhoging in voor de pensioenen die meegaan. "Met hoeveel, weten we nu nog niet." Aon schatte die extra stap voor de NOS op 20,8 procent, maar PGB had volgens die berekening nog geen toestemming van De Nederlandsche Bank voor de overstap. Reken dus voorlopig alleen met de 2,4 procent.

Wat je kunt doen

  • Vergelijk eind januari je betaalspecificatie met die van december. Bij €1.000 pensioen hoort het verschil met de huidige plannen rond €12 netto te liggen, zolang er geen extra verhoging bij komt.
  • Krijg je huurtoeslag of zorgtoeslag? Geef je nieuwe bruto pensioen door bij Dienst Toeslagen, dan klopt je voorschot beter.
  • Heb je bij PGB een beschikbare premieregeling en bouw je nog kapitaal op? Voor dat kapitaal geldt de 2,4 procent niet. Is er al pensioen mee ingekocht of krijg je er al een uitkering uit, dan verhoogt PGB dat pensioen wel.
Wil je elke week het belangrijkste nieuws over je AOW en pensioen in je mail? Schrijf je in voor de gratis AOW-brief.
Ga verder met lezen
loading
Dit vind je misschien ook leuk
Laat mensen jouw mening weten

Loading